Zastosowanie sklejki w meblarstwie, budownictwie i aranżacji wnętrz

Poszczególne warstwy zostały ze sobą połączone za pomocą specjalnego kleju. Najczęściej spotkać można sklejki sosnowe, brzozowe, olchowe, czy też z drzew egzotycznych.

Główne zalety sklejki zastosowanej w meblarstwie

Sklejka to produkt ekologiczny, który cechuje dobra wytrzymałość na zgniatanie i ściskanie. Co więcej, jest łatwa w obróbce, co sprawia, że chętnie wykorzystują ją producenci mebli. Bez większych trudności można ją ciąć, wyginać, sklejać, nawiercać oraz fornirować. Wysokiej jakości sklejka nie pęka i z łatwością można nakładać na nią kolejne warstwy farby bądź lakieru. Jest również bardzo lekka, dzięki czemu można ją wykorzystywać np. do dekoracji ścian, nadając im unikalny charakter.

półka ze sklejki

Coraz modniejsze stają się także półki ze sklejki. Naturalny wygląd płyt np. w połączeniu z emaliowanym na czarno stelażem, są kwintesencją naturalności i minimalizmu. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach zdominowanych przez nowoczesne style – np. styl skandynawski.

Meble ze sklejki – czy warto?

Meble wykonane ze sklejki cechują się podobną wytrzymałością, co ich odpowiedniki wykonane z litego drewna, są jednak znacznie lżejsze. Co więcej, lepiej znoszą wyginanie, a więc można je wykorzystywać do odważnych projektów o najróżniejszych formach bez jakichkolwiek łączeń. Meble ze sklejki idealnie nadają się do aranżacji biura, bez względu czy zdecydujesz się na styl tradycyjny, naturalistyczny czy futurystyczny.

Zastosowanie sklejki w aranżacjach wnętrz i nie tylko

Sklejka, podobnie jak inne materiały drewnopodobne są doceniane przez szerokie grono producentów meblowych. A wszystko dzięki szerokim możliwościom zastosowania oraz łatwości w obróbce. Sklejki można zastosować w zabudowie meblowej, a także w elementach dekoracyjnych. Płyty często oklejane są filmem melaminowym, przez co uzyskuje się szeroki wachlarz kolorystyczny od klasycznych brązów, poprzez głęboką czerń, a kończąc na odważnych kolorach jak czerwień czy żółć.

Sklejka doskonale nadaje się także do budowy ścian działowych, podestów oraz schodów. Nie są rzadkością projekty przewidujące wykorzystanie płyt na podłogach, sufitach czy ścianach.

Aby ostatecznie udowodnić przydatność i praktyczność sklejki, warto wspomnieć, że wykorzystuje się ją również w przemyśle morskim przy budowie kadłubów jachtów, żaglówek oraz w branży muzycznej do tworzenia skrzyń pianin oraz fortepianów.

Szerokie wykorzystanie sklejki czyni z niej jeden z najbardziej praktycznych materiałów. Może najwyższa pora zastanowić się jak wykorzystać ją w wystroju twojego domu lub mieszkania?