Zaprawy budowlane – rodzaje i zastosowania

Wybór zaprawy ma wpływ zarówno na proces budowy, jak i na jakość gotowego produktu murarskiego. Niestety, wybór zaprawy nie zawsze jest brany pod uwagę podczas planowania projektu budowlanego. Wybór odpowiedniej zaprawy wymaga zrozumienia materiałów (zaprawa), procesu (budowa muru/ścian) i produktu (mur/ściana).

Podstawowe zasady i problemy z zaprawami


Zaprawa służy do układania cegieł, bloków lub kamieni. W tym kontekście musi:

  • Ułatwiać rozmieszczenie cegieł/kamieni
  • przyczyniać się do użyteczności muru,
  • zapewnić wymagane parametry strukturalne
  • wykazać pożądany wygląd.


Przy wyborze rodzaju i materiału zaprawy należy wziąć pod uwagę każdy z tych obszarów właściwości.

Różni członkowie zespołu projektowego i konstrukcyjnego mają różne perspektywy co do względnego znaczenia tych obszarów działania. Inżynier koncentruje się na konsekwencjach konstrukcyjnych doboru zaprawy, architekt przygląda się wyglądowi, a wykonawca robót murarskich oczekuje, że produkt będzie działał, aby zwiększyć produktywność. Właściciel / budowniczy chce ukończonego projektu, dostarczonego na czas i w ramach budżetu, który będzie odpowiadał jego potrzebom. Względny wpływ różnych członków zespołu na dobór zaprawy różni się w zależności od projektu. W procesie selekcji potrzebna jest jednak wyważona perspektywa. Podstawowe zasady do zapamiętania to:

  • Żaden typ zaprawy nie jest najlepszy do wszystkich zastosowań
  • Żaden typ zaprawy nie uzyska najwyższych wyników we wszystkich obszarach wydajności
  • Żadna pojedyncza właściwość zaprawy nie określa jakości zaprawy

Rodzaje zapraw budowlanych i zapraw murarskich


Nie wszystkie zaprawy są takie same. Zaprawa jest dostępna w czterech różnych typach, z których każdy jest mieszany przy użyciu innego stosunku piasku, wapna hydratyzowanego i cementu.

Różne rodzaje zapraw są oznaczone literami: M, S, N i O. Różne mieszanki zapewniają różne właściwości, takie jak wytrzymałość na ściskanie, elastyczność i właściwości wiążące. Najlepszy rodzaj zaprawy do konkretnego projektu zależy od różnych elementów projektu i zastosowania.

Zaprawa typu M


Zaprawą o największej wytrzymałości (2500 psi) jest zaprawa typu M, która jest stosowana tylko wtedy, gdy wymagana jest znaczna wytrzymałość na ściskanie.

Zaprawa typu M jest zwykle stosowana do kamienia, ponieważ jest bardzo mocna i nie zawiedzie przed kamieniem. Zaprawa ta jest stosowana do zastosowań poniżej poziomu gruntu, w których występują ekstremalne naciski lub obciążenia boczne, takich jak fundamenty i ściany oporowe. Zaprawa typu M składa się z trzech części cementu portlandzkiego, jednej części wapna hydratyzowanego i 12 części piasku.

Zaprawa typu S


Podobnie jak zaprawa typu N, typ S jest średniej wytrzymałości (1800 psi), ale jest mocniejszy niż typ N i może być stosowany do wykonywania ścian zewnętrznych poniżej poziomu gruntu i zewnętrznych tarasów.

Idealnie nadaje się do zastosowań, w których materiały budowlane stykają się z ziemią, takich jak płytkie ściany oporowe i kostka brukowa. Zaprawa typu S składa się z dwóch części cementu portlandzkiego, jednej części wapna hydratyzowanego i dziewięciu części piasku.

Zaprawa typu N


Zaprawa zaprawowa typu N to zaprawa o średniej wytrzymałości (750 psi) zalecana do ścian zewnętrznych i ponadstopniowych oraz wewnętrznych ścian nośnych. Zaprawa typu N jest odporna na wysokie temperatury, niskie temperatury i trudne warunki pogodowe i jest uważana za mieszankę ogólnego przeznaczenia.

Jest to najczęściej stosowana przez właścicieli domów zaprawa do ogólnych zastosowań i jest idealna do kamienia półmiękkiego, ponieważ jest bardziej elastyczna niż zaprawa o większej wytrzymałości i pomaga zapobiegać pękaniu kamienia. Zaprawę typu N wytwarza się z jednej części cementu portlandzkiego, jednej części wapna i sześciu części piasku.


Szukasz odpowiedniej zaprawy? Może to też pora, żeby zastanowić się nad ociepleniem i dowiedzieć się, czy warto ocieplać dom styropianem?


Zaprawa typu O


Mieszanka zaprawy typu O to zaprawa o niskiej wytrzymałości (350 psi) stosowana w nienośnych projektach wnętrz. Jest często używany do napraw zapraw i jest zwykle używany do piaskowca i innych materiałów o niskiej wytrzymałości na ściskanie, ponieważ jest bardzo elastyczny. Ta zaprawa ma bardzo ograniczone zastosowanie zewnętrzne. Zaprawę typu O wytwarza się z jednej części cementu portlandzkiego, dwóch części wapna hydratyzowanego i dziewięciu części piasku.

Należy zauważyć, że zaprawa o niższym psi nie jest gorsza od zaprawy o wyższym psi. Zaprawy o niskim psi mają lepsze właściwości klejące i uszczelniające w porównaniu z zaprawami o wysokim psi. To, czy potrzebujesz zaprawy o wysokim czy niskim psi, zależy od konkretnego projektu i jego lokalizacji.

Mieszanie zapraw

Zaprawę można w niewielkich ilościach mieszać ręcznie. Jeśli robisz zaprawę od podstaw, użyj suchego wiadra do pomiaru materiałów. Wlej składniki do naczynia miksującego, dodaj wodę i wymieszaj, często zdrapując dno. Kontynuuj dodawanie wody i mieszanie, aż zaprawa uzyska gładką konsystencję i łatwo zsunie się z naczynia do mieszania, ale zachowa swój kształt, gdy zrobisz dziurę w mieszance. Zawsze noś ochronę oczu i dłoni podczas mieszania zaprawy.

Po wymieszaniu zaprawa powinna być dobra przez 90 minut, zanim zacznie tracić swoje podstawowe właściwości. Jeśli zaprawa zacznie wysychać podczas jej nakładania, dodaj trochę więcej wody, aby ją rozcieńczyć. Nie dodawaj jednak wody, gdy zaprawa zacznie wiązać. Takie postępowanie wpłynie na jego podstawowe właściwości i nie będzie działać w Twojej aplikacji.


Ww. amatorskie informacje nie są poradami specjalisty i wymagają skrupulatnej weryfikacji przed podjęciem jakichkolwiek działań na ich podstawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.