Wełna mineralna, czyli najpopularniejsza izolacja

Wyjątkowe właściwości termiczne, przeciwpożarowe i akustyczne wełny mineralnej wynikają z maty włókien, która zapobiega ruchowi powietrza oraz z obojętnego składu chemicznego wełny mineralnej.

Co to jest wełna mineralna?


Wełna mineralna to niemetaliczny, nieorganiczny produkt wytwarzany ze starannie kontrolowanej mieszanki surowców, składających się głównie z kamienia lub krzemionki, które są podgrzewane do wysokiej temperatury aż do stopienia. Stopione szkło lub kamień jest następnie odwirowywany i formowany w elastyczną włóknistą matę do dalszego przetwarzania w gotowe produkty.

Jest to bardzo wszechstronny materiał i może być wytwarzany w wielu różnych gęstościach, aby nadać różne właściwości, uformowany w różne kształty i licowany z różnymi materiałami arkuszowymi. Asortyment obejmuje sypki materiał ziarnisty stosowany do izolacji rozdmuchu ścian szczelinowych, płyt ściennych, rolek do izolacji poddaszy aż po kształtowniki prefabrykowane i okładziny rurowe, płyty sufitowe oraz panele akustyczne.

Produkcja

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa główne rodzaje izolacji z wełny mineralnej. Pierwszy rodzaj wełny składa się głównie z naturalnych włókien kamiennych, takich jak stopiony bazalt lub diabaz. Ten rodzaj wełny mineralnej pozyskuje się ze skały wulkanicznej, topionej w temperaturze około 1600 ° C. Ta stopiona skała jest następnie przędzana w „wełnę” i łączona razem różnymi żywicami i olejami. Drugi jest wykonany z zebranych włókien z odpadów rudy żelaza.

Jak działa wełna mineralna?


Izolacja cieplna


Właściwości termiczne wełny mineralnej wynikają głównie z zapobiegania konwekcji poprzez uwięzienie powietrza w wełnianej macierzy o otwartych komórkach materiału. Przewodnictwo jest ograniczone, ponieważ jest bardzo mało materiału stałego, który tworzy ścieżki, a uwięzione, statyczne powietrze ma niską przewodność cieplną. Przenikanie ciepła jest również ograniczone, ponieważ materiał działa jako fizyczna bariera dla procesów radiacyjnych.

Wełna mineralna szklana i kamienna izoluje, zatrzymując i zatrzymując powietrze. Nie polega na wtryskiwaniu gazu, który może wyciekać i skutkować pogorszeniem wydajności cieplnej.

Izolacja akustyczna


Porowate materiały, takie jak wełna mineralna, kontrolują i redukują hałas, umożliwiając przepływ powietrza w tkaninie materiału. Fluktuacje cząsteczek powietrza – które tworzą fale dźwiękowe – przemieszczają się do wnętrza wełny mineralnej, gdzie tarcie między cząstkami powietrza a wąskimi drogami oddechowymi materiału powoduje rozpraszanie energii dźwięku w postaci ciepła.


Ww. amatorskie informacje nie są poradami specjalisty i wymagają skrupulatnej weryfikacji przed podjęciem jakichkolwiek działań na ich podstawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.