Rodzaje pustaków betonowych

Pustak betonowy jest definiowany jako betonowy blok zawierający pustą powierzchnię, która jest o 25% większa niż powierzchnia brutto, a powierzchnia pełna powinna być większa niż 50%. Ponieważ jest wykonany z lekkich kruszyw, pustaki są lekkie, co ułatwia ich montaż. W zależności od zastosowania kostki, wydrążonym obszarem można manipulować, na przykład dzielić go na części lub dokonywać niewielkich korekt kształtu pustego obszaru. Przyjrzyjmy się jego odmianom:

Nadproża

Nadproża, znane również jako pustaki kanałowe, to betonowe elementy murowe w kształcie litery U. Stosowane są przede wszystkim do wykonywania belek nadprożowych. pustaki te, mocowane na górze okien i drzwi, przenoszą obciążenie pochodzące od góry. Głęboki rowek występujący w blokach nadproża jest wypełniany betonem wraz z prętami zbrojeniowymi po ułożeniu bloków.

Ze względu na solidne dno spodnia strona bloków nadproża może być odsłonięta przy otworach, co oznacza, że ​​nie pozwalają one na przechodzenie przez nie pionowych wzmocnień. Ponieważ systemy ścienne mają zwykle kombinację zbrojenia pionowego i poziomego, pustaki nadproża nie są używane w ich konstrukcji. Jednak dolną część belek nadproża można usunąć, aby umożliwić przedłużenie przez nie zbrojenia pionowego. W ten sposób belki nadprożowe mogą służyć do tworzenia belek nośnych również w ścianach ze zbrojeniem pionowym.

Bloczki nadprożowe są częściej stosowane w ścianach nośnych bez zbrojenia pionowego poniżej końców połączeń stalowych. Jednak stalowa płyta nośna do połączeń prętów jest zwykle umieszczana w zaprawie.

Pustaki betonowe

Pustaki betonowe są powszechnie stosowane jako pustaki betonowe. Ich głównym celem jest łączenie narożników jednostek murowanych. Chociaż wyglądają dość podobnie do normalnych pustaków, ich długie powierzchnie są zaprojektowane w taki sposób, że są równoległe do powierzchni ściany.

Pustaki betonowe ościeżnicy


Pustaki ościeży służą do wykonywania skomplikowanych otworów okiennych w ścianie. Połączone z blejtramem i blokami narożnymi często pomagają zapewnić miejsce dla elementów ościeżnicowych okna, szczególnie w przypadku okien dwuskrzydłowych.

Pustaki słupów betonowych

W przeciwieństwie do bloczków betonowych i bloczków narożnych, pustaki słupów betonowych są zaprojektowane w taki sposób, że oba ich końce są widoczne. Dlatego nazywane są również podwójnymi blokami narożnymi. Najczęściej wykorzystywane są do budowy filarów lub filarów.

Betonowe pustaki narożne

Betonowe pustaki narożne służą jako pustaki narożne w murze lub końce otworów drzwiowych lub okien. Jeden róg bloku jest gładki, a drugi to konstrukcja blejtramowa z czołem równoległym do ściany. Strona gładka jest odsłonięta na zewnątrz, druga służy jako blokada napinacza do wewnątrz.

Pustaki betonowe działowe

Bloczki betonowe działowe są takie same jak pustaki słupów betonowych, z wyjątkiem tego, że pustaki te mają większą wysokość niż ich szerokość. Pusta część jest często podzielona na dwa do trzech elementów. Bloczki te idealnie nadają się do budowy ścian działowych.

Rozszerzone stałe pustaki konstrukcyjne z kruszywa glinianego


Wariant ten tworzony jest z lekkich, keramzytowych kruszyw o gęstości w stanie suchym do 750 kg na metr sześcienny. pustaki konstrukcyjne Ecasolid wykonane są z keramzytu popiołu lotnego klasy F. i cementu. Jako lekkie pustaki konstrukcyjne pomagają zmniejszyć ogólne obciążenie konstrukcyjne o 40-50%.

Te klocki konstrukcyjne są nie tylko wodoodporne, ale także odporne na chemikalia i ogień. Te cechy pomagają zwiększyć ich wszechstronność, trwałość i łatwość użytkowania. Oprócz doskonałej izolacji termicznej i akustycznej są uważane za ekologiczne.

Ponadto pustaki konstrukcyjne ECA są stosunkowo bardziej ekonomiczne niż inne bloki betonowe i są uważane za segment premium pełnych zielonych bloków konstrukcyjnych. Te łatwe do modyfikacji bloki można łatwo przybijać, rzeźbić, wiercić i kształtować. Oznacza to, że można je łatwo przyciąć, aby zainstalować konwencjonalne lub ukryte przewody i rury. Chociaż pozwalają na łatwy montaż przy użyciu zwykłej zaprawy cementowej, często na koniec nakłada się lub maluje farby dekoracyjne.

W przeciwieństwie do tradycyjnych bloczków betonowych, zastosowanie bloczków ECA zmniejsza koszt zaprawy o 70%, a także oszczędza na kosztach zbrojenia.

Podsumowując, różne rodzaje bloczków betonowych są projektowane i produkowane do różnych celów. Są to niezwykle wszechstronne materiały konstrukcyjne, które mają różnorodne zastosowanie na imprezach, domach i do celów magazynowych. Jednak wszystkie są dostarczane z zatwierdzoną zaprawą, prętami zbrojeniowymi i pastą. Zaleca się, aby przed zakupem skonsultować się z kilkoma dostawcami, aby w końcu otrzymać tego, który pasuje do Twoich potrzeb. Wielu producentów udostępnia nawet demo pokazujące, jak należy zamontować pustaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.