Plusy i minusy pokryć dachowych

Dachy pokryte dachówką są piękne i trwałe. Są również drogie i ciężkie, ale można się tego spodziewać po pokryciu dachowym, które może wytrzymać 100 lat. Tradycyjnie większość dachówek wykonano z łupków lub wypalanej gliny lub terakoty, ale dzisiejsze tytuły dachowe są bardzo często wykonane z formowanego, barwionego betonu. Dachówki mogą mieć wiele kształtów: zakrzywione, płaskie, ryflowane lub łączone, a także w wielu stylach.

Pokrycia dachowe to doskonały wybór w przypadku dachów narażonych na upały lub działanie słonego powietrza. Dlatego bardzo często można zobaczyć dachy z dachówki na południowym zachodzie, na wybrzeżu Florydy i Kalifornii. Mogą być również idealne w klimatach, w których rzadkie deszcze zrzucają duże ilości wody w krótkim czasie, ponieważ wiele stylów doskonale radzi sobie z opadami deszczu z chmur. Jeśli rozważasz pokrycie dachówką w swoim domu, pamiętaj, że te systemy dachowe są bardzo ciężkie i mogą pęknąć w określonych warunkach. Rama dachu musi być bardzo solidna konstrukcyjnie, aby utrzymać ciężar.

Zalety pokryć dachowych

Dachówki szare

Trwałość

Dach pokryty dachówką może wytrzymać ponad 100 lat, zwłaszcza gdy jest zainstalowany w odpowiednim klimacie. Wiadomo, że dachy z gliny i dachówki betonowe są odporne na grad, silny wiatr, a nawet ogień. Po ułożeniu dachówki już nigdy nie będziesz musiał montować innego rodzaju pokrycia dachowego. Na wszelki wypadek większość producentów oferuje 50-letnią gwarancję.

Odporny na gnicie i uszkodzenia przez owady

W przeciwieństwie do drewna dachy z dachówek nigdy nie będą gnić.

Materiał przyjazny dla środowiska

Dachówki wykonane są z minerałów ziemi, a nie chemikaliów, a po usunięciu można je sproszkować i poddać recyklingowi.

Energooszczędność

Ciężka masa termiczna płytek pomoże regulować temperaturę w pomieszczeniach.

Niskie koszty utrzymania

Przecieki są prawie niespotykane i bardzo rzadko dachówki wymagają naprawy lub konserwacji, chyba że pękną w wyniku silnego uderzenia.

Szeroki wybór pokryć dachowych

Płytki gliniane, betonowe i łupkowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów i stylów, pasujących do każdego stylu domu, od średniowiecza po współczesny europejski. Niektóre style przypominają nawet tradycyjne gonty lub trzęsienia drewna.

Stare i zniszczone dachówki

Wady pokryć dachowych

Wysoki koszt


System dachów z gliny może kosztować dwa do trzech razy więcej niż system pokryć asfaltowych.

Trudny montaż


Montaż pokryć dachówkowych wymaga profesjonalnych wykonawców pokryć dachowych z dużym doświadczeniem. Płytki należy zmierzyć, ułożyć zgodnie z określonym wzorem i sprawdzić, aby nie przedostała się wilgoć. To nie jest projekt DIY.

Ciężar


Twoja konstrukcja dachu musi być w stanie udźwignąć ciężar dachu dachówkowego, który może wynosić nawet 850 funtów na kwadrat w przypadku dachówki glinianej i 950 funtów na kwadrat w przypadku dachówki betonowej. Dla porównania, asfaltowy dach waży tylko około 225 do 325 funtów na metr kwadratowy. W przypadku wymiany pokrycia dachowego z gontów na dachówki należy skonsultować się z inżynierem w celu ustalenia, czy konieczne jest wzmocnienie konstrukcji, co zwiększy koszt dachu.

Płytki są kruche


Chociaż płytki gliniane, łupkowe i betonowe są bardzo trwałe, mogą zostać złamane w przypadku silnego uderzenia, takiego jak spadające gałęzie drzew lub nawet nacisk podczas chodzenia po nich. W razie potrzeby naprawy mogą być kosztowne.

Nie nadaje się do wszystkich połaci dachowych


Dachy pokryte dachówką nadają się tylko do dachów o stosunkowo ostrych nachyleniach. Nie należy ich stosować na dachach o nachyleniu mniejszym niż 4:12.

Rodzaje płytek dachowych


Płytki ceramiczne i betonowe są dostępne w wielu stylach, aby dopasować się do każdego celu estetycznego.

Hiszpańskie dachówki to klasyczny dach południowo-zachodni, przypominający rzędy uderzających fal z korytami pomiędzy rzędami odprowadzającymi wodę. Najlepiej nadają się do regionów, w których deszcze mogą być rzadkie, ale bardzo obfite, gdy występują. W tym stylu dostępne są płytki ceramiczne, terakota i beton.


Płytki Scandia przypominają odwrócone hiszpańskie kafelki, więc są do góry nogami. Wizualnie wyglądają jak ostre pionowe grzbiety z szerokimi zagłębieniami w kształcie muszli. Ten styl jest powszechny w architekturze opartej na stylach północnoeuropejskich.


Podwójne płytki rzymskie przypominają płytki hiszpańskie, ale rzędy mają wyraźne żebra, które są dość widoczne. Koryta wodne są częstsze, choć mniejsze. Płytki te są często używane w architekturze śródziemnomorskiej. Często wykonane z betonu, są również dostępne w glinie i terakocie.

Płaskie płytki shake są zwykle wykonane z betonu i są wytwarzane tak, aby przypominały teksturę granulowanych gontów asfaltowych lub trzęsienia drewna.

Dachy łupkowe są również zasadniczo płaskie. Dachy te mają stosunkowo płaskie powierzchnie, z których łatwo rzuca się częste, lekkie deszcze, ale mogą nie być idealne tam, gdzie często występują obfite deszcze spłukujące żwir. Płytki te łatwo dostosowują się do niemal każdego stylu architektonicznego.


Dachy z dachówek są wykonane z glinianych dachówek uformowanych w spłaszczony kształt litery S, tworząc efekt falowania. Pantiles są znacznie lżejsze niż większość innych płytek, a także tańsze.


Płytki beczkowe są również płytkami półcylindrycznymi, takimi jak hiszpańskie i rzymskie, ale tutaj cylindry są lekko zwężane, więc są szersze na jednym końcu. Zwężający się kształt sprawia, że ​​jest to dobry wybór na zakrzywione dachy.


Francuskie dachówki wyglądają jak odwrócona forma rzymskiego dachu, ze znacznie szerszymi korytami odprowadzającymi obfite deszcze.

Płytki Riviera są zasadniczo spłaszczoną formą podwójnych rzymskich płytek, w których garby są płaskimi grzbietami przerywającymi płytkie, płaskodenne rynny.


Ww. amatorskie informacje nie są poradami specjalisty i wymagają skrupulatnej weryfikacji przed podjęciem jakichkolwiek działań na ich podstawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.