Malowanie komina – jak to zrobić i czy warto?

Wiele osób uwielbia klasyczny, solidny wygląd cegły w swoich domach. Ale co, jeśli nie jesteś jedną z tych osób? A co, jeśli widok cegły sprawia, że ​​czujesz się jak produkt uboczny rewolucji przemysłowej? A co jeśli lubisz cegłę, ale twoja jest poplamiona lub zniszczona? Większość z nas widziała pokazy majsterkowania lub zdjęcia na Instagramie z przemalowanymi cegłami; czy mógłbyś to zrobić w swoim domu? A konkretnie, czy możesz pomalować swój ceglany komin?

Jeśli chodzi o odsłoniętą cegłę we wnętrzu domu, z pewnością można ją pomalować! Ponieważ jest chroniony przed wilgocią, nie ma powodu, aby nie malować wewnętrznego komina z cegły. Tylko upewnij się, że naprawdę tego chcesz, ponieważ tego kroku nie można cofnąć.

Czy można pomalować zewnętrzny komin z cegły?

Wykonawcy robót malarskich dokonali niesamowitych zmian w domach z cegły w całym naszym regionie, w Connecticut, iz przyjemnością stwierdzamy, że cegłę zewnętrzną można pomalować. Jednak ceglane ściany to inna kwestia niż ceglane kominy.

Mur ceglany jest w pewnym stopniu chroniony przed czynnikami atmosferycznymi, szczególnie przed deszczem, przez zwisające okapy domu. To sprawia, że ​​jest mało prawdopodobne, aby woda dostała się za pomalowaną powierzchnię ściany z cegły, zakładając, że farba została nałożona w sposób profesjonalny.

W przypadku zewnętrznego komina ceglanego narażenie na działanie czynników atmosferycznych jest znacznie większe. Ci, którzy zarabiają na życie dbając o kominy, na przykład murarze i kominiarze, ostrzegają, że malowanie ceglanego komina może w rzeczywistości spowodować jego zniszczenie. Jeśli woda znajdzie drogę za farbą, nie może uciec, dlatego pozostaje wewnątrz cegieł i zaprawy. Z biegiem czasu oraz podczas zamrażania i rozmrażania cegły i zaprawa mogą zacząć się rozpadać, powodując poważny problem.

Jak malować cegły?

Niezależnie od tego, czy malujesz cegłę wewnętrzną, czy zewnętrzną, pierwszym krokiem jest nałożenie podkładu murarskiego wypełniającego bloki. Ten gruby produkt wypełnia luki i pory na powierzchni, pomagając zatrzymać wodę, a także zapewniając gładszą powierzchnię, do której przylega warstwa nawierzchniowa.

Po wyschnięciu powłoki podkładowej użyj najwyższej jakości farby, uważając, aby wybrać farbę wewnętrzną lub zewnętrzną, stosownie do projektu.

Pod względem potrzebnych narzędzi opryskiwacz jest najskuteczniejszym sposobem na dotarcie produktu do każdego zakamarka. Może to być niepraktyczne dla właściciela domu, dlatego zalecamy użycie pędzla do naniesienia farby na linie połączeń między cegłami, a następnie wałka, aby uzyskać przednie powierzchnie cegieł. Będziesz potrzebował wysokiej jakości wałka z grubym włosiem (innymi słowy z długimi włóknami).

MATERIAŁY DO ​​MALOWANIA KOMINKA Z CEGŁY

  • Odkurzacz
  • Taśma malarska
  • Elementarz 
  • Farba lateksowa w matowym lub płaskim wykończeniu 
  • Sztywny pędzel

JAK POMALOWAĆ KOMINEK Z CEGŁY (WŁAŚCIWY SPOSÓB)

Zanim cokolwiek pomalujesz, musi być czyste. Szczególnie kominki mają tendencję do pokrywania się sadzą, popiołem i ogólnym kurzem. Zwykle używam butelki z rozpylaczem wypełnionej mieszaniną wody i płynu do naczyń Dawn do takich prac, ale każdy ogólny środek czyszczący powinien działać. Pamiętaj, aby po drodze wyczyścić wszystkie zakamarki. 

Możesz również użyć taśmy malarskiej, aby zabezpieczyć wykończenia lub podłogi dotykające cegły. A jeśli masz drzwi do kominka, tak jak my, możesz również użyć taśmy malarskiej, aby zabezpieczyć je podczas malowania cegły. 

CZY POTRZEBUJESZ PODKŁADU?

Jeśli Twoja cegła nigdy wcześniej nie była malowana, zdecydowanie musisz zacząć od nałożenia warstwy podkładu. Cegła jest bardzo porowata i wchłania dużo farby. Rozpoczęcie od podkładu znacznie zmniejszy ilość potrzebnych warstw farby.

Jeśli Twoja cegła była wcześniej pomalowana i wiesz, że na pewno była pomalowana farbą na bazie wody, możesz pominąć podkład.

Ale jeśli masz starszy dom, a cegła była malowana przez wiele lat, istnieje duża szansa, że ​​mogła być pomalowana farbą olejną. Farby olejne były bardzo popularne do malowania wykończeń, drzwi i innych elementów wyposażenia domu.

Aby sprawdzić, czy Twój kominek został pomalowany farbą olejną, możesz nałożyć na szmatkę odrobinę zmywacza do paznokci (z acetonem) i natrzeć nim farbę. Jeśli nic się nie ściera, jest to olej; jeśli tak, to lateks. 

Jeśli Twój kominek był wcześniej pomalowany farbą olejną, masz dwie możliwości. Możesz go przemalować farbą olejną lub możesz użyć podkładu na bazie oleju , a następnie farby na bazie wody, takiej jak farba lateksowa. Generalnie wolę drugą opcję. Farby na bazie wody są obecnie bardzo trwałe, a także są lepsze dla środowiska i znacznie łatwiejsze w obróbce i czyszczeniu.

MALOWANIE CEGŁY

Malowanie cegieł jest trochę uciążliwe, ale nie jest trudne. Ponieważ cegła jest tak szorstka, naprawdę musisz wcisnąć farbę we wszystkie rowki.

Zacznij od użycia pędzla, aby wepchnąć farbę we wszystkie linie zaprawy między cegłami. Następnie po prostu wróć pędzlem i pomaluj ściany cegieł. W większości przypadków dwie warstwy farby powinny wystarczyć, aby uzyskać dobre krycie. Upewnij się, że farba całkowicie wyschnie między warstwami.

Jeśli wolisz, możesz również użyć wałka zamiast pędzla do licowania cegieł. Osobiście odkryłem, że tak naprawdę nie przyspieszyło to rzeczy. Kiedy próbowałem toczyć, nadal musiałem przesuwać pędzelkiem po każdej cegle, aby pomalować wszystkie małe dziurki.

MALOWANIE DRZWI KOMINKOWYCH

Jak widać, w tym samym czasie przemalowałem również metalowe drzwi kominka. Bardzo chciałbym usunąć drzwi ze względów estetycznych, ale naprawdę robią dużą różnicę, pomagając regulować temperaturę w naszym domu. Więc ze względów praktycznych muszą zostać. Ale przynajmniej chciałem, żeby trochę bardziej się wtopiły.

Jest to dość prosty proces: wystarczy przykleić taśmę taśmą szklaną i otaczającą cegłę i spryskać drzwi farbą w sprayu o wysokiej temperaturze . Ta farba jest niesamowicie dymiąca, więc zrób to, gdy możesz otworzyć okna i uzyskać dużo świeżego powietrza.

 Nigdy wcześniej nie widziałem granatowego kominka, ale całkowicie kocham swój. Tak się cieszę, że nie stchórzyłem i zamiast tego trzymałem się bezpiecznego koloru.

A tak to wygląda teraz, po dodaniu masywnego kominka do samodzielnego montażu i ramy telewizora do samodzielnego montażu .  

To niesamowite, jaką różnicę może dać farba i niedrogie drewno! Chcesz więcej inspiracji dla własnego kominka, zebrałem 25 innych wspaniałych przeróbek ceglanych kominków, które obejmują wszystko, od malowanej cegły po wybielanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.