Jaki wybrać klej do płytek?

Wybrałeś idealne płytki? Świetnie! 

Ale to nie wszystko!

Teraz musimy pomyśleć o klejach i montażu. W końcu twoje nowe płytki będą wyglądać najlepiej tylko wtedy, gdy zostaną prawidłowo zamontowane.

Używamy kleju do płytek, aby przyklejać nasze płytki do ścian i podłóg. Istnieje mnóstwo różnych podłoży i rodzajów płytek, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni klej, aby zapewnić, że płytki pozostaną stabilnie na swoim miejscu przez wiele lat.

Zawsze zalecamy zasięgnięcie porady profesjonalnego glazurnika, który będzie w stanie najlepiej dobrać odpowiedni klej do Twojego projektu. Jednak przygotowaliśmy ten przydatny przewodnik, który pomoże Ci dokonać właściwego wyboru, jeśli sam wybierasz klej. Jak we wszystkim, jeśli potrzebujesz dodatkowej porady, skontaktuj się z nami, a my z przyjemnością pomożemy.

Jakie są rodzaje klejów do płytek?

Istnieją dwa różne rodzaje klejów do płytek:

  • gotowe pasty 
  • kleje w proszku .

Jak sama nazwa wskazuje, gotowe mieszanki pasty można używać bezpośrednio po wyjęciu z opakowania, dzięki czemu są dość łatwe w użyciu. Ale z łatwością pojawiają się ograniczenia – na ogół pasty można stosować tylko do mocowania mniejszych płytek ceramicznych na ścianach.

Z drugiej strony kleje w proszku należy wymieszać z wodą w zawiesinę, co zajmuje trochę więcej czasu i wysiłku. Zapewniają jednak znacznie silniejsze wiązanie i ogólnie można je stosować do mocowania płytek ceramicznych, porcelanowych i z kamienia naturalnego na prawie każdym podłożu.

Na jakim podłożu mocujesz płytki?

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieje wiele różnych podłoży, na których można mocować płytki. Spójrzmy na najczęstsze opcje:

Ściany – tynk i płyta gipsowo-kartonowa

Małe płytki ceramiczne są często używane na ścianach i bryzgach iw większości przypadków do tego zadania będzie odpowiednia gotowa pasta. Jeśli mocujesz większą płytkę ceramiczną (większą niż 30 x 30 cm) lub dowolny rozmiar płytki porcelanowej do ściany, będziesz musiał użyć sproszkowanego kleju. Są dostępne w różnych kolorach, ustawianiu prędkości i opcji elastyczności, które omówimy poniżej.

Ważne jest, aby upewnić się, że ściana wytrzyma ciężar płytek i kleju. Tam, gdzie to możliwe, zalecamy układanie płytek bezpośrednio na płycie gipsowej zamiast świeżego tynku. Poniżej omówimy bardziej szczegółowo obciążenie ścian.

Podłogi – drewniane

Chociaż czasami możliwe jest układanie płytek bezpośrednio na deskach podłogowych, zwykle zalecamy zainstalowanie na wierzchu warstwy sklejki morskiej – wodoodpornej (o grubości minimum 15 mm) lub płyty spodniej z płytek. Dzięki temu uzyskasz mocniejszą, bardziej stabilną powierzchnię do układania płytek.

Gotowych mieszanek past nigdy nie można używać do układania płytek podłogowych, nawet jeśli używasz płytek ceramicznych – zamiast tego zawsze będziesz musiał użyć sproszkowanego kleju. Najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego kleju w proszku, to kolor, elastyczność i czas otwarcia lub czas wiązania. Wkrótce do nich przejdziemy.

Podłogi – beton lub jastrych

Podobnie jak w przypadku podłóg drewnianych, zawsze będziesz musiał użyć sproszkowanego kleju. Nowo ułożone podłogi będą musiały wystarczająco wyschnąć, zanim będzie można je posypać płytkami – zwykle betonowe podstawy wymagają co najmniej 6 tygodni.

Bliższe spojrzenie na sproszkowane kleje do płytek

Nie wszystkie kleje proszkowe rodzą się takie same i istnieje wiele opcji do wyboru, w zależności od projektu. Spójrzmy na niektóre z bardziej powszechnych opcji:

Kolor

Większość klejów jest dostępna w kolorze białym lub szarym. Ogólnie rzecz biorąc, używając jaśniejszej fugi, używałbyś białego kleju i odwrotnie.

Elastyczność

Nawet w domu płytki podłogowe są narażone na duże obciążenia spowodowane ruchem pieszym, ogrzewaniem podłogowym i ruchami podłoża. Podłoże samoprzylepne może absorbować to naprężenie, aby zmniejszyć ryzyko pęknięcia nowej podłogi; im bardziej odkształcalny (lub elastyczny) klej, tym większy spokój ducha.

Sproszkowane kleje do płytek klasyfikowane jako S1 lub S2, gdzie S2 zapewnia większy stopień elastyczności. 

Niektóre kleje nie mają oceny, ale nadal można je stosować na podłogach o ograniczonym ruchu lub wibracjach.

Czas wiązania

Kleje proszkowe są często klasyfikowane jako „standardowe” lub „szybkie” wiązanie – dotyczy to czasu pracy, jaki jest potrzebny do użycia produktu. Im szybciej utwardza ​​się klej, tym szybciej można przystąpić do fugowania i wykańczania pomieszczenia.

Jak sama nazwa wskazuje, szybko wiążący klej będzie wiązał się znacznie szybciej niż standardowy klej.

W wielu przypadkach warto wybrać szybko wiążący klej. Jednak często zdarza się, że wolisz użyć kleju o dłuższym czasie otwarcia – na przykład podczas układania podłogi w skomplikowany wzór w jodełkę lub podczas układania płytek wielkoformatowych na ścianie i chcesz mieć pewność, że koniec.

Podsumowując, do układania płytek na dowolnej podłodze i wielu ścianach należy użyć sproszkowanego kleju. Dokładny wybór kleju będzie zależał od koloru fugi oraz pożądanej elastyczności i czasu pracy.
Jest jeszcze kilka innych punktów, które należy wziąć pod uwagę, skoro jesteśmy przy kleju do płytek. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo:

Ogrzewanie podłogowe

Jeśli chcesz zainstalować mokre lub elektryczne ogrzewanie podłogowe , ważne jest, aby użyć elastycznego kleju do płytek. Procesy ogrzewania i chłodzenia generują znaczne naprężenia, a elastyczny klej je absorbuje, zmniejszając ryzyko pękania płytek w czasie.

Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego składają się z małych kabli, które układa się na podłożu, a następnie układa się płytki. Jednak naprawdę zalecamy użycie wylewki samopoziomującej do pokrycia kabli i zapewnienia idealnie płaskiej powierzchni do układania płytek – może to być koszmar zacierania odsłoniętych kabli elektrycznych!

Tynk

Chłonne powierzchnie, takie jak tynk, mogą wysysać wodę z kleju do płytek, zmniejszając siłę wiązania i czas pracy. Nałożenie preparatu gruntującego na podłoże przed ułożeniem płytek uszczelnia powierzchnię, zapobiegając zasysaniu wody i zwiększając siłę wiązania. Są również przydatne, jeśli podłoże jest zbyt zakurzone lub gładkie, aby można je było pokryć płytkami.

Podczas nakładania dwóch warstw podkładu najlepiej jest nakładać pierwszą warstwę pionowo, a drugą poziomo.

Ogólne przygotowanie

Jeśli chodzi o przyklejanie płytek, stare powiedzenie, że „brak przygotowania jest przygotowaniem do niepowodzenia” nie może brzmieć bardziej prawdziwie. Dlatego zanim otworzysz pierwszą torebkę lub opakowanie kleju do płytek, ważne jest, aby Twoje podłoża były gotowe – tj. są płaskie, czyste i wystarczająco mocne, aby zabrać Twoje płytki.

Płaska i równa powierzchnia do płytkowania

Nikt nie chce układać płytek na nierównej podłodze – trudno jest idealnie wypoziomować płytki, a skończy się to marnowaniem kleju. Użyj 2-metrowej prostej krawędzi, aby sprawdzić, jak płaskie jest podłoże; jeśli odchylenia są większe niż 3 mm, zalecamy wylanie warstwy samopoziomującej warstwy, aby zapewnić płaską, równą powierzchnię.

Nierówne ściany można wyrównać, używając dobrego tynku (jeśli używasz małych płytek ceramicznych) lub montując płyty do płytek.

Wytrzyj i umyj przed rozpoczęciem pracy

Kurz i brud mogą zakłócać przyczepność płytki i mogą przedostać się do fugi, dlatego przed ułożeniem płytek należy zamieść podłoże. 

Ciężar kleju i płytek

Jak już wspomnieliśmy powyżej, podczas układania płytek tynku lub płyt gipsowo-kartonowych należy wziąć pod uwagę ciężar płytek i kleju. Świeży tynk może wytrzymać 20 kg na metr kwadratowy, podczas gdy płyta gipsowo-kartonowa może wytrzymać 32 kg na metr kwadratowy.

Zgodnie z ogólną zasadą należy pozostawić 2 – 4 kg na metr kwadratowy kleju i zaprawy, oprócz ciężaru płytek. Ta waga może się różnić; małe płytki ceramiczne są zwykle dość lekkie, ale większe płytki porcelanowe mogą ważyć ponad 20 kg na metr kwadratowy. Tam, gdzie to możliwe, zalecamy mocowanie płytek ściennych do nieotynkowanych ścian lub jeszcze lepiej, do płyt podkładowych z płytek . Zwykle mogą one wytrzymać od 40 do 60 kg na metr kwadratowy.

Zakładamy, że Twoje podłogi są wystarczająco mocne, aby udźwignąć ciężar płytek – w końcu jeśli tak nie jest, nie powinieneś po nich chodzić!

Dokładnie klej powierzchnie!

Ważne jest, aby między płytkami a podłożem było pełne podłoże kleju, ponieważ wszelkie puste przestrzenie mogą prowadzić do pękania płytek w dalszej części linii. Często dobrym pomysłem jest „posmarowanie” płytki klejem, aby zapewnić pełne i równomierne pokrycie – jest to szczególnie ważne w przypadku większych płytek podłogowych. Nie daj się skusić, aby przykleić płytki na miejscu, nakładając odrobinę kleju na każdy róg!

Poczekaj aż wyschnie

Bardzo ważne jest również, aby klej całkowicie wyschnął przed przystąpieniem do chodzenia po nowych płytkach podłogowych. W przeciwnym razie jakikolwiek nacisk może nieznacznie przesunąć płytkę, a skończy się na nierównej podłodze. Podobnie, żadne systemy ogrzewania podłogowego nie powinny być włączane przez co najmniej 2 tygodnie po ułożeniu płytek. Zbyt wczesne włączenie systemu grozi osłabieniem kleju.