Jaki kolor farby wybrać do salonu? Znaczenie kolorów

Salon to miejsce odpoczynku, w którym zazwyczaj spędzamy dużo czasu. Ważne by wystrój wnętrz pasował nam idealnie, skoro ma być to nasza oaza. Jednym z podstawowych czynników, które mogą na to wpłynąć jest kolor naszych ścian. Kolor farby bowiem, może dosłownie wpływać na nasze samopoczucie działając na nasz układ nerwowy, ważne więc by już na etapie planowania zastanowić się czego oczekujemy od pokoju, w którym zamierzamy zmienić kolor ścian.

Czy jest to miejsce, w którym chcemy wypoczywać, być aktywni, skupieni, a może coś jeszcze innego? Odpowiadając na to pytanie możemy bardzo ułatwić sobie życie,wybierając kolor farby, która spełni swoje zadanie.

Kolor farby w salonie, a nastrój

Kolor niebieski

niebieska róża

Kolor niebieski kojarzy się z nieograniczoną przestrzenią oceanu, bezkresnego nieba, to zarówno chłód, czystość jak i świeżość porannego powietrza. Jest to kolor chłodny, lecz doprawdy magiczny, jakby bez granic, który optycznie powiększa wnętrze, jest to kolor, który odpręży cię i wyciszy po ciężkim dniu pracy.

Jeżeli potrzebujesz wypoczynku i relaksu, z dala od pędzącego świata, to niebieski będzie idealny. Wesprze twoją intuicję, wyostrzy zmysły. Nie nadaje się jednak do przytulnego salonu, kojarzącego się z kocem i palącym się kominkiem. Niebieski nie otula, raczej wspiera samodzielność. Nie jest wskazany dla ludzi z poczuciem samotności i przygnębionych.

Kolor pomarańczowy

pomarańczowa jesień

Jest to zdecydowanie kolor radosny, kojarzący się z ciepłem, dodający energii. Jest to kolor optymistów, sprzyjający działaniu. Wspomaga kontakt z drugim człowiekiem, pogodnym myślom.

Nie należy jednak przesadzać z powierzchnią malowanych ścian na kolory mocne. Ciągłe przebywanie w towarzystwie mocnego koloru, po pewnym czasie może nas irytować. Warto łączyć żywe kolory takie jak pomarańczowy z białym lub czarnym.

Kolory natury – beż, czerń, szarość 

Barwy natury sprawiają, że czujemy się bezpieczni, sprzyjają pracy i koncentracji. Świetnie więc nadadzą się więc do biura. W takich wnętrzach możemy łatwo wyeksponować elementy w zdecydowanych kolorach takich jak pomarańczowy czy czerwony.

Kolor zielony 

zielone liście

Jest to kolor relaksujący, który ma kojący wpływ na nasz układ nerwowy, poprawia pracę płuc i krążenie. Bardzo dobrze zastosować ciemny zielony w pokoju, w którym spędzamy dużo czasu przed komputerem.

Wystarczy odwrócić wzrok od monitora, spojrzeć w głęboką zieleń, a zmęczony układ nerwowy znajdzie ukojenie. Zielony to symbol nadziei, wolności i życia. Zielony to kolor relaksujący, dlatego świetnie nada się do pomieszczenia, w którym chcemy odpocząć i zrównoważyć się

Kolor żółty

Kojarzy się z radością i optymizmem. To kolor słońca, ciepło tej barwy wpływa na nas pozytywnie. Dodaje pewności siebie i pomaga w organizacji swojego czasu, skłania nasz umysł do działania przez co stajemy się bardziej kreatywni i łatwiej przyswajamy wiedzę, dlatego dobrze stosować ten kolor do pokojów, w których uczymy się lub pracujemy.

Oprócz tego wzmaga apetyt więc można stosowac go w jadalni. Kolor żółty nadaje się również do salonu, ponieważ sprawia, że czujemy się swobodnie. Barwa polecana do wnętrz słabo doświetlonych. Należy jednak uważać, zółty zastosowany w nadmiarze może męczyć i irytować.

Jak z innymi kolorami jaskrawymi, nie możemy przesadzić z powierzchnią pokrytą w tych barwach. Jedna lub dwie ściany w pokoju wystarczą, by wydobyć pożądany efekt. Żółty bardzo dobrze łączy się z innymi kolorami takimi jak zielony, błękitny, szary i biały.

Kolor czerwony

Kolor, który silnie wpływa na nasz układ nerwowy. W pokojach pomalowanych na czerwono częściej mrugamy i mamy wyższy ciśnienie krwi.

Duża intensywność tej barwy silnie pobudza do działania i dodaje energii, natomiast długie przebywanie w takim otoczeniu nadwyręża nasz układ nerwowy przez co możemy czuć się zmęczeni i zirytowani. Bezpieczniej więc zastosować kolor jako dodatki lub w odcieniach. Te szczególnie dobrze sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych o chłodnej tonacji.

Czerwony to kolor dla odważnych, zawsze przyciąga uwagę, jego intensywność można wykorzystać w sypialni ponieważ to kolor miłości, należy zachować jednak umiar, ponieważ intensywność tej barwy może utrudniać zasypianie.

Kolor czerwony ciekawie wygląda w połączeniu z szarym, niejaskrawym niebieskim oraz białym. Możesz eksperymentować w swoim salonie, stosując czerwony w połączeniu z niebieskim, fioletowym czy różowym przez co nadasz mu orientalny charakter.

Czerwony to kolor zdecydowanie dla odważnych. Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru, już jedna ściana w tym jaskrawym kolorze wystarczy by nadać wnętrzu głębi i przytulności.

Kolor biały 

śnieg na gałęziach

Biały to kolor czystości. Biały może nadać wnętrzom wspaniały charakter, dodając swobody, sprawia że łatwiej formułujemy opinie i podejmujemy decyzje.

Biały świetnie sprawdzi się jeżeli lubujemy prostotę, minimalizm. Biały powoduje, że przestrzeń staje się optycznie większa, dlatego warto stosować go w pomieszczeniach małych lub ciemnych, dzięki temu pokój stanie się jaśniejszy. Przy stosowaniu bieli warto pamiętać aby zastosować akcenty przełamujące, takie jak kolorowe poduszki, komody, zasłony czy jaskrawa kanapa.

Przy wyborze koloru farby warto kierować się nie tylko modą czy chwilowym ekscytacją, lecz również przeznaczeniem pokoju. Posiadając więdze o kolorach możemy zaadaptować wnętrze nie tylko pod względem wizualnym, ale także funkcjonalnym. Jeżeli chcesz poeksperymentować z kolorami, nie musisz ryzykować i nakładać ich odrazu na swoje ściany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.