Czy opłaca się ocieplać dom styropianem?

Kiedy jest zimno, zakrywamy się warstwami odzieży. Każda warstwa odzieży zatrzymuje powietrze i zmniejsza ilość traconej energii cieplnej. Im grubsze warstwy, które lepiej nosisz, będą izolacją. Podobnie wszystkie obiekty zachowują się w ten sam sposób.

Polistyren, główny składnik styropianu, składa się głównie z powietrza. Jego wewnętrzna struktura składa się z uwięzionych pęcherzyków powietrza, które ograniczają przepływ ciepła. Od ogromnych budynków po codzienną kawę, styropian działa tak samo. Izolacja styropianowa jest jedną z najczęściej stosowanych obecnie izolacji. Gdy rozważa się izolację, polistyren odnosi się do polistyrenu spienionego, albo jako polistyrenu spienionego, albo polistyrenu ekstrudowanego.

Spieniony polistyren to rodzaj styropianu, który znajduje się w opakowaniach granulek pianki, a polistyren ekstrudowany to sztywniejsza pianka, która jest najczęściej używana do czegoś takiego jak modele architektoniczne. Powszechnie spieniony polistyren nazywany jest styropianem.

Jakie właściwości i parametry posiada styropian?

Styropian w AGD


Lodówki, klimatyzatory, piekarniki, kuchenki mikrofalowe, odkurzacze, miksery – te i inne urządzenia często są wykonane z polistyrenu (stałego i piankowego), ponieważ jest obojętny (nie reaguje z innymi materiałami), opłacalny i trwały.

Styropian w motoryzacji


Polistyren (lity i pianka) jest używany do produkcji wielu części samochodowych, w tym gałek, paneli instrumentów, tapicerki, panele drzwiowe pochłaniające energię oraz piankę wygłuszającą. Piankowy polistyren jest również szeroko stosowany w fotelikach ochronnych dla dzieci.

Styropian w elektronice


Styropian jest używany na obudowy i inne części do telewizorów, komputerów i wszelkiego rodzaju sprzętu IT, gdzie niezbędne jest połączenie formy, funkcji i estetyki.

Styropian w gastronomii


Polistyrenowe opakowania na artykuły spożywcze zazwyczaj lepiej izolują, dłużej utrzymują świeżość żywności i kosztują mniej niż produkty alternatywne.

Styropian w izolacji


Lekka pianka polistyrenowa zapewnia doskonałą izolację termiczną w wielu zastosowaniach, takich jak ściany budynków i dachy, lodówki i zamrażarki oraz przemysłowe chłodnie. Izolacja styropianowa jest obojętna, trwała i odporna na uszkodzenia przez wodę.

Styropian w medycynie


Ze względu na swoją przejrzystość i łatwość sterylizacji, polistyren jest używany do szerokiego zakresu zastosowań medycznych, w tym tacek do hodowli tkankowych, probówek, szalek Petriego, komponentów diagnostycznych, obudów zestawów testowych i wyrobów medycznych.

Styropian w opakowaniu


Styropian (stały i piankowy) jest szeroko stosowany do ochrony produktów konsumenckich. Pudełka na płyty CD i DVD, opakowania piankowe orzeszki ziemne do wysyłki, opakowania do żywności, tace na mięso / drób i kartony z jajami są zwykle wykonane z polistyrenu, aby chronić przed uszkodzeniem lub zepsuciem

Izolacja styropianem – główne zastosowania

  • Dach i podłoga
  • Ściana i piwnica
  • Izolacyjne formy betonowe (ICF)
  • Zewnętrzne systemy izolacji i wykończenia (EIFS)
  • Akustyczny i dźwiękowy wpływ

Jak izoluje styropian?


Styropian to około 98% powietrza. Zatrzymuje powietrze w swoich małych kieszeniach. Styropian zawiera miliony małych pęcherzyków powietrza uwięzionych w piance. Ponieważ powietrze jest złym przewodnikiem ciepła, styropian skutecznie zapobiega przenikaniu ciepła. Powietrze jest mieszaniną gazów i nie jest dobrym przewodnikiem ani radiatorem. Powietrze jest dobre podczas konwekcji, ale wymiana ciepła jest minimalna, ponieważ mała masa nie może magazynować dużej ilości ciepła. W ten sposób blokuje przepływ energii cieplnej. Styropian ogranicza przewodzenie i konwekcję. W ten sposób jest jednym z najlepszych istniejących izolatorów.


Ww. amatorskie informacje nie są poradami specjalisty i wymagają skrupulatnej weryfikacji przed podjęciem jakichkolwiek działań na ich podstawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.