Kiedy jest zimno, zakrywamy się warstwami odzieży. Każda warstwa odzieży zatrzymuje powietrze i zmniejsza ilość traconej energii cieplnej. Im grubsze warstwy, które lepiej nosisz, będą izolacją. Podobnie wszystkie obiekty zachowują się w ten sam sposób.
Polistyren, główny składnik styropianu, składa się głównie z powietrza. Jego wewnętrzna struktura składa się z uwięzionych pęcherzyków powietrza, które ograniczają przepływ ciepła. Od ogromnych budynków po codzienną kawę, styropian działa tak samo. Izolacja styropianowa jest jedną z najczęściej stosowanych obecnie izolacji. Gdy rozważa się izolację, polistyren odnosi się do polistyrenu spienionego, albo jako polistyrenu spienionego, albo polistyrenu ekstrudowanego.
Spieniony polistyren to rodzaj styropianu, który znajduje się w opakowaniach granulek pianki, a polistyren ekstrudowany to sztywniejsza pianka, która jest najczęściej używana do czegoś takiego jak modele architektoniczne. Powszechnie spieniony polistyren nazywany jest styropianem.
Jakie właściwości i parametry posiada styropian?
Styropian w AGD
Lodówki, klimatyzatory, piekarniki, kuchenki mikrofalowe, odkurzacze, miksery – te i inne urządzenia często są wykonane z polistyrenu (stałego i piankowego), ponieważ jest obojętny (nie reaguje z innymi materiałami), opłacalny i trwały.
Styropian w motoryzacji
Polistyren (lity i pianka) jest używany do produkcji wielu części samochodowych, w tym gałek, paneli instrumentów, tapicerki, panele drzwiowe pochłaniające energię oraz piankę wygłuszającą. Piankowy polistyren jest również szeroko stosowany w fotelikach ochronnych dla dzieci.
Styropian w elektronice
Styropian jest używany na obudowy i inne części do telewizorów, komputerów i wszelkiego rodzaju sprzętu IT, gdzie niezbędne jest połączenie formy, funkcji i estetyki.
Styropian w gastronomii
Polistyrenowe opakowania na artykuły spożywcze zazwyczaj lepiej izolują, dłużej utrzymują świeżość żywności i kosztują mniej niż produkty alternatywne.
Styropian w izolacji
Lekka pianka polistyrenowa zapewnia doskonałą izolację termiczną w wielu zastosowaniach, takich jak ściany budynków i dachy, lodówki i zamrażarki oraz przemysłowe chłodnie. Izolacja styropianowa jest obojętna, trwała i odporna na uszkodzenia przez wodę.
Styropian w medycynie
Ze względu na swoją przejrzystość i łatwość sterylizacji, polistyren jest używany do szerokiego zakresu zastosowań medycznych, w tym tacek do hodowli tkankowych, probówek, szalek Petriego, komponentów diagnostycznych, obudów zestawów testowych i wyrobów medycznych.
Styropian w opakowaniu
Styropian (stały i piankowy) jest szeroko stosowany do ochrony produktów konsumenckich. Pudełka na płyty CD i DVD, opakowania piankowe orzeszki ziemne do wysyłki, opakowania do żywności, tace na mięso / drób i kartony z jajami są zwykle wykonane z polistyrenu, aby chronić przed uszkodzeniem lub zepsuciem
Izolacja styropianem – główne zastosowania
- Dach i podłoga
- Ściana i piwnica
- Izolacyjne formy betonowe (ICF)
- Zewnętrzne systemy izolacji i wykończenia (EIFS)
- Akustyczny i dźwiękowy wpływ
Jak izoluje styropian?
Styropian to około 98% powietrza. Zatrzymuje powietrze w swoich małych kieszeniach. Styropian zawiera miliony małych pęcherzyków powietrza uwięzionych w piance. Ponieważ powietrze jest złym przewodnikiem ciepła, styropian skutecznie zapobiega przenikaniu ciepła. Powietrze jest mieszaniną gazów i nie jest dobrym przewodnikiem ani radiatorem. Powietrze jest dobre podczas konwekcji, ale wymiana ciepła jest minimalna, ponieważ mała masa nie może magazynować dużej ilości ciepła. W ten sposób blokuje przepływ energii cieplnej. Styropian ogranicza przewodzenie i konwekcję. W ten sposób jest jednym z najlepszych istniejących izolatorów.
Ww. amatorskie informacje nie są poradami specjalisty i wymagają skrupulatnej weryfikacji przed podjęciem jakichkolwiek działań na ich podstawie.