10 porad – jak zaplanować oświetlenie w domu?

Prawidłowe oświetlenie domu może wydawać się oczywiste, ale gdy zaczniesz przedstawiać szczegóły – budżet, styl, funkcję i specyfikacje – projekt może wydawać się trudny i techniczny.
Aby uniknąć uczucia przytłoczenia, zanim jeszcze zaczniesz, wykonaj te 10 kroków, aby zaprojektować oświetlenie domu jak profesjonalista.

1. Ustal budżet


Może się to wydawać oczywistym krokiem, ale zdumiewające jest, jak szybko projekty domowe – duże lub małe – mogą poważnie wpłynąć na Twoje konto bankowe. Aby uniknąć problemów finansowych, zdecyduj, ile potrzebujesz oświetlenia, i wyznacz przedmioty, na które możesz chcieć zaszaleć, oraz inne obszary, w których wiesz, że musisz być bardziej świadomy kosztów.

2. Wybierz motyw lub typ projektu


Tak jak przy dekorowaniu pomieszczenia trzymasz się schematu kolorów, tak więc powinieneś wziąć pod uwagę styl i motyw urządzeń, które chcesz zainstalować. Ponieważ oświetlenie jest integralną częścią tworzenia nastroju i tonacji przestrzeni, znajdź produkty, które przemówią do Ciebie i do konkretnej przestrzeni. Jeśli masz charakterystyczny styl, oświetlenie powinno pasować.

3. Oświetlenie warstwowe


Podstawową zasadą jest nałożenie trzech rodzajów oświetlenia: nastrojowego, akcentującego i zadaniowego. Oświetlenie otoczenia zajmuje się tworzeniem oświetlenia ogólnego, pełniąc bardziej funkcjonalną rolę. Oświetlenie akcentujące jest często stosowane w przypadku opraw dekoracyjnych, takich jak żyrandole, wisiorki i oświetlenie liniowe. Oświetlenie zadaniowe występuje również w wielu formach, zapewniając skupione oświetlenie przestrzeni roboczych w całym domu. Po połączeniu tych wszystkich elementów wnętrze staje się dobrze zaokrągloną (i dobrze oświetloną) przestrzenią.

4. Rozpocznij od światła oświadczenia


Gdy masz już na myśli jakiś motyw, zacznij od najbardziej widocznego przedmiotu, który zdefiniuje przestrzeń, na przykład nowoczesnego żyrandola lub wisiorka (może to być jeden z przedmiotów wartych zaszczytu). Stamtąd wybranie pozostałego oświetlenia w tym samym stylu, co ta oprawa, pomoże zawęzić wyszukiwanie.

5. Rozważ wymagania każdego pomieszczenia


Ponieważ każde pomieszczenie ma swoją własną funkcję, niektóre obszary powinny być naturalnie bardziej nastrojowe, a inne bardziej zorientowane na zadania. Na przykład sypialnia dobrze radziłaby sobie z bardziej akcentującym oświetleniem, ponieważ jest to przestrzeń do relaksu i snu. Kuchnia to miejsce, w którym wykonuje się staranne zadania, takie jak przygotowywanie posiłków – tak więc przestrzeń wymaga przede wszystkim jasnego, funkcjonalnego oświetlenia.

6. Bądź precyzyjny w pomiarach


Na szczęście istnieją ogólne i szczegółowe wytyczne dotyczące doboru oprawy do przestrzeni. Gdy masz już podstawowe wymiary przestrzeni i jej funkcję, łatwo można wykonać obliczenia matematyczne umożliwiające znalezienie odpowiedniego rozmiaru urządzenia. Na przykład kuchnie i pokoje dzienne mają różne wymagania; planowanie oświetlenia nad wyspą kuchenną bardzo różni się od wyboru wystarczająco dużej oprawy, aby wypełnić salon.

7. Bądź kreatywny


Rozmawialiśmy o konkretnych typach oświetlenia dla każdego pomieszczenia, ale czasami można złamać zasady. Pomyśl poza normalną funkcją produktu i wypróbuj nieoczekiwane zastosowania – na przykład zawieszkę do lampki nocnej lub regulowany kinkiet ścienny jako lampę zadaniową w kuchni.

8. Bądź na bieżąco z nowymi technologiami


Spójrzmy prawdzie w oczy, oświetlenie LED jest obecnie bardziej powszechne niż kiedykolwiek i istnieją różne zasady, jeśli chodzi o instalowanie opraw LED w domu. Mając to na uwadze, skonsultuj się z wykonawcą lub elektrykiem w celu uzyskania odpowiedniego napięcia i opcji ściemniania wymaganych dla opraw LED

9. Rozważ wielofunkcyjne światła


Teraz, gdy mamy już uwzględnione oświetlenie dekoracyjne, czas przejść do szczegółów i omówić oświetlenie architektoniczne (tj. Wbudowane, ściemniacze, elementy sterujące i płyty ścienne). Ponieważ żyjemy w erze cyfrowej, polegamy na wielu urządzeniach, które wymagają ładowania. Obecnie istnieje wiele wyrafinowanych sterowników i gniazdek ściennych, które pozwalają na efektywne zużycie energii, a także mogą zasilać nasze urządzenia mobilne.

10. Zacznij projektować!


Ostatnim i ostatnim krokiem jest zanurzenie się bezpośrednio w projekt oświetlenia Twojego domu. Rozpoczęcie procesu planowania jest często najtrudniejszą częścią, ale dzięki tym przydatnym wskazówkom błyskawicznie zainstalujesz unikalny schemat oświetlenia.


Ww. amatorskie informacje nie są poradami specjalisty i wymagają skrupulatnej weryfikacji przed podjęciem jakichkolwiek działań na ich podstawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.